
Дизайн маленької ванної кімнати
Незважаючи на невеликі розміри, ванна кімната є одним із найбільш затребуваних та корисних приміщень у будинку. Правильний підхід до організації та оформлення її простору допоможе створити функціональний інтер'єр з урахуванням обраної стилістики, в якому гармонійно поєднуються всі елементи.
Робота з інтер'єром включає грамотне планування, вибір якісних оздоблювальних матеріалів, підбір ергономічних меблів та сантехніки, а також освітлювальних приладів. Декілька порад допоможуть створити практичний і сучасний інтер'єр навіть на невеликій площі.
Ремонт маленької ванни – з чого почати?
З чого починається дизайн маленької ванної кімнати у квартирі чи заміському будинку? Перший крок роботи над облаштуванням приміщення – це планування.
На цьому етапі необхідно визначитися, який санвузол хоче бачити власник квартири, – суміщене приміщення ванної та туалету або ванну кімнату окремо. У першому випадку необхідний демонтаж перегородки, що розділяє.
Які переваги дає такий крок:
- дозволяє виграти площу, що для маленької ванни дуже важливо;
- скорочення витрат матеріалів на обробку;
- ефективніше використання площі для розміщення сантехніки та побутової техніки.
При цьому поєднання санвузла не для всіх зручне з практичної точки зору. Це не найкращий варіант для великої родини. Наявність у стіні комунікаційних ліній, вентиляції, електропроводки може спричинити складнощі з їх перенесенням. Перенесення та усунення будь-яких перегородок має бути узгоджене з відповідними службами, якщо тільки не йдеться про приватне домоволодіння.
Рекомендації щодо оформлення невеликої ванної
Створюючи дизайн маленької кімнати, враховуйте наступні моменти:
- у колірному оформленні переважає світла кольорова гама – сірий, молочний, пісочний. Додати фарби дозволять кілька яскравих відтінків чи контрастні вставки. Надлишок кольору створить какофонію та візуальний шум;
- якщо хочете використовувати насичені або темні тони, обов'язково наявність підсвічування;
- не захоплюйтесь плиткою надто маленького або навпаки великого розміру. Оптимальний варіант – це середні елементи з напівматовою або текстурною поверхнею прямокутної форми;
- додавання мозаїки, як і використання пэчворк-мотивів – у вигляді панно або в оформленні ніші;
- візуально розширити простір допомагає діагональне укладання плитки для підлоги.
![]() |
![]() |
![]() |
Матеріали для обробки ванної кімнати
Ключовою особливістю ванної кімнати є підвищена вологість. Тому матеріали, що використовуються для облицювання приміщення, повинні бути стійкими до впливу вологи, вогкості, перепадів температури.
Покриття для підлоги
Для обробки підлоги найчастіше використовують плитку – керамічну, керамогранітну, клінкерну. Шорстка поверхня зменшить ковзання при попаданні вологи. Організація теплої підлоги подарує комфортні відчуття протягом усього року. Можливе також використання ПВХ-покриттів та лінолеуму. Перед укладанням покриття підлоги обов'язково розмістіть гідроізоляцію.
Оздоблення стін
Оформляючи ванні кімнати маленьких розмірів, особливу увагу потрібно приділити питанню обробки стін. Сучасні тенденції все більше уникають суцільного облицювання. Ділянки з плиткою рекомендується поєднувати з іншими варіантами обробки, наприклад:
- штучним або натуральним каменем;
- вологостійкими шпалерами;
- фарбуванням акриловими або силіконовими фарбами.
Перед фінальним оздобленням необхідно вирівняти поверхню стін за допомогою штукатурки або аквапанелей.
Декорування стелі
Стеля, нехай навіть невеликої площі, також вимагає відповідного рішення. Серед найбільш популярних – матова натяжна стеля. Така конструкція вимагає мінімум підготовчих робіт, а в результаті ви отримаєте ідеально рівну поверхню вибраного відтінку. ПВХ плівка стійка до впливу водяної пари, а для підтримки чистоти досить вологого прибирання звичайною губкою. Термін експлуатації – не менше 10 років.
Альтернативний варіант – фарбування. Вирівнявши попередньо основу шляхом оштукатурювання або за допомогою гіпсокартонних панелей, поверхня шпаклюється, а потім фарбується.
Пластикові панелі також мають право на життя, хоч і не дуже поєднуються з поняттям "сучасний ремонт". Ключові переваги обробки – простота установки, тривалий термін експлуатації, вологостійкість та невисока вартість.
Дизайн інтер'єру ванної
Створення гарного та гармонійного простору неможливе без роботи над його дизайном. У це поняття входить підбір оздоблювальних матеріалів, вибір кольорової гами, меблів та сантехніки, декорування приміщення. Коли всі елементи доповнюють один одного, утворюється єдина стилістична композиція.
В оформленні невеликого простору ванної кімнати найбільш актуальними є мінімалістичні концепції:
- Еко стиль – поєднання природних тонів, натуральних елементів (деревина, горщики або стабілізовані рослини, камінь).
- Скандинавський стиль. Для цього напряму характерні пастельні відтінки, переважно білий, сірий, піщаний. В інтер'єрі присутні прості та лаконічні лінії, мінімум декору. Аксесуари та декор виконані з дерева.
- Лофт. В обробці переважають цегляна або кам'яна кладка дерево. Вбудовані джерела світла, відсутність декору, чорний колір сантехнічних приладів. основні риси інтер'єру.
- Хай-тек. Відрізняється наявністю хромованих та металевих елементів, точкового світла. Інтер'єр виконаний у холодних відтінках.
- Еклектика. До змішування стилів у невеликому просторі необхідно підходити обережно. Намагайтеся дотримуватись балансу і не перевантажувати кімнату, і у вас вийде спокійний і при цьому живий інтер'єр.
Вибір стилістичного спрямування необхідно зробити до початку ремонту. Кожен крок має поєднуватися та перегукуватися з обраною концепцією.
Колірна гама інтер'єру маленькою ванною
В умовах обмеженого простору, велика кількість фарб лише перевантажуватиме інтер'єр. Оптимальним рішенням є використання трохи більше трьох відтінків. Додатково урізноманітнити оформлення можна за рахунок фактур та матеріалів.
Від чого варто точно відмовитись, так це від барвистих візерунків та об'ємних зображень. Численні контрастні та темні елементи також будуть не доречними.
Колір сантехнічних виробів переважно білий. Але можливе також встановлення сантехніки контрастних відтінків. Найголовніше – поєднання з іншими деталями інтер'єру.
Вибір меблів для ванної
Правильно підібрані елементи ванної кімнати перетворюють її не тільки на красивий і затишний, але і функціональний куточок вашої квартири. На що звернути увагу під час вибору меблів:
-
Матеріал. Традиційний ДСП варіант відрізняється підвищеною гігроскопічністю, а значить деформація поверхні не змусить на себе довго чекати. Більш стійкі до дії вологи ламіновані поверхні МДФ. Без прямого контакту з водою такі меблі прослужать не один рік. Найбільш довговічними є пластик та нержавіюча сталь. Ці матеріали не бояться води, а отже для ванної кімнати є найкращим вибором.
-
Конструкція. Наповнення та конструктивні особливості меблів диктують два фактори – наявність вільного місця та кількість побутової хімії, аксесуарів та текстилю, які необхідно розмістити. Для облаштування кімнати можна використовувати невисокі тумби та шафи-пенали, відкриті полиці та підвісні конструкції з дверцятами. Додатково зону зберігання можна обладнати під ванною, акуратно оформивши цей момент розсувним екраном або дверцятами з пуш-механізмом.
-
Колір. Колір меблів повинен відповідати стилістиці приміщення та поєднуватися з іншими інтер'єрними елементами. Сьогодні можна дозволити відійти від класичного білого варіанта та вибрати відтінок, який найкраще підійде для даного інтер'єру.
Сушка для рушників – незамінний атрибут ванної кімнати. Щоб цей елемент не вибивався із загального ансамблю і привертав до себе якнайменше уваги, встановіть його в ніші над інсталяцією. Колірна гама сучасних пристроїв дозволяє відійти від класичних хромованих варіантів. Ви можете підібрати сушарку для рушників у тон стін або зробити його акцентним елементом.
Ванна або душова кабіна
Як показує практика, навіть любителі поніжитися у ванні, з появою душа впевнено роблять вибір на користь такого ухвалення водних процедур. Така конструкція дозволяє заощаджувати місце, а також скорочує витрату води, що в сучасних реаліях дуже актуально. Душеву кабіну із глибоким піддоном можна використовувати для купання дітей. Маленькі душові кімнати – це оптимальний варіант для роздільного санвузла. У такому разі на компактній площі вдається розмістити не тільки раковину, а й пральну машину.
Чи варто повністю відмовлятися від ванни? Ні, якщо дозволяє площа. Різноманітність форм та розмірів конструкцій дозволяють підібрати підходящий варіант практично для будь-якого планування. Вибираючи кутові та вигнуті форми, вдасться максимально використовувати доступні метри.
Вибір раковини та унітазу
Унітаз та умивальник є ключовими сантехнічними виробами ванної кімнати.
Вибір раковини:
- накладні чаші. Переваги: з'являється корисна площа навколо чаші, великий вибір дизайну, колірного рішення. Як стільницю можна використовувати тумбу для зберігання корисних дрібниць;
- раковина зі стільницею – стильне та лаконічне рішення. Відсутність бортиків та переходів не дає забрудненням накопичуватися, що значно спрощує догляд;
- підвісні раковини. Компактні керамічні конструкції, які є найкращим рішенням для невеликого простору.
Сучасні та естетично привабливі варіанти виконання – кераміка, фарфор, мармур, камінь, загартоване скло.
Вибір унітазу:
- Перевага варто віддати підвісним конструкціям. Позитивні якості: сучасний вигляд, мінімум виступаючих елементів конструкції, простота прибирання.
- Якщо немає місця для монтажу інсталяції, підберіть модель для підлоги, але максимально простої форми. Додаткові вигини рідко мають функціональне навантаження, але займають додаткове місце.
Організація освітлення ванної
Освітлення відіграє не лише важливу роль у сприйнятті приміщення, а й визначає комфорт знаходження в ньому. Правильно використовуючи підсвічування, можна досягти необхідних візуальних ефектів – виділити функціональні зони, візуально збільшити простір. Громіздкі люстри, підвіси з плафонами або абажуром – не найкращий вибір. Оптимальним варіантом стане точкове стельове освітлення, доповнене настінними бра, світлодіодним підсвічуванням. Змінюючи температуру світла, ви зможете налаштувати освітлення, створивши потрібну атмосферу.
Додатковий прийом візуального збільшення ванної – це використання дзеркальних поверхонь. Це може бути настінне панно чи дзеркало на шафці. Елементи, що відбивають на стелі за рахунок стельового освітлення, ще більше посилюють оптичні ефекти. Над раковиною можна розташувати шафку із дзеркальними дверцятами для зберігання аксесуарів. Якщо умивальника за проектом немає, або його глибина невелика, для цього можна задіяти простір над інсталяцією.
Оздоблення та матеріали для ванної кімнати
При використанні ванни або душової кабіни на стінах у ванній кімнаті утворюється конденсат. Це означає, що матеріали для облицювання стін, підлоги та стелі мають бути водонепроникними. Краще віддавати перевагу варіантам, які стійко переносять різку зміну температури.
Підлогове покриття можна декорувати різними способами. Під верхнім декоративним шаром слід розташувати гідроізоляцію, також можна організувати систему теплої підлоги. Текстура покриття для підлоги може бути шорсткою, що дозволить знизити ковзання при русі по мокрій підлозі.
Особливу увагу потрібно приділити стінам, коли питання стосується ремонту у маленькій ванній. Сучасні тенденції передбачають мінімальне застосування керамічної плитки. Тому одночасне використання матеріалу на підлозі та на стінах допускається, але краще урізноманітнити перелік рішень, скориставшись:
- штучним каменем;
- вологостійкими шпалерами;
- пластиковими панелями.
Перед початком робіт необхідно підготувати поверхню, виконавши її оштукатурювання та покрити стіни ґрунтовкою. Для вирівнювання поверхні можна використовувати аквапанель. Якщо вибір упав на фарбування стін, то краще скористатися акриловими, водно-дисперсійними чи силіконовими складами. Традиційні масляні фарби будуть не найкращим рішенням для ванної кімнати, оскільки він і відрізняються тривалим процесом висихання, а також здатні виділяти токсини і розтріскуються під дією температурного режиму, що різко змінюється.
Ремонт маленької ванної кімнати обов'язково має на увазі пошук оптимального рішення для декорування стелі. Сучасні виробники можуть запропонувати покупцям чимало цікавих рішень, серед яких натяжна стеля виглядає одним із найактуальніших. Плівка, яка виготовляється завдяки використанню полівінілхлориду, відрізняється гарною стійкістю перед водяною парою. Її можна упорядкувати за допомогою звичайної губки. Матеріал стійко переносить вплив негативних факторів протягом наступних 10 років після монтажу.
Альтернативним варіантом залишається фарбування стелі. У цьому випадку витрати будуть мінімальними, але через кілька років покриття доведеться оновити, повторюючи такі процедури регулярно. Не втрачає актуальності та оздоблення поверхні за допомогою пластикових панелей. Сайдинг відрізняється стійкістю перед дією пари та високих температур, але для монтажу потрібно уважно вибирати кріплення, оскільки звичайні сталеві елементи можуть швидко стати непридатними під дією високої вологості.
Вибираємо стиль інтер'єру
Зробити приміщення оригінальним дозволить правильно підібраний стиль. Серед найбільш актуальних сьогодні можна відзначити такі концепції:
- сучасний;
- класичний;
- лофт;
- мінімалізм;
- скандинавський стиль.
Визначитись зі стилістикою важливо перед початком проведення ремонту. Тільки в цьому випадку можна підібрати меблі та сантехніку, які відповідатимуть певному дизайнерському напрямку. Особливістю сучасного стилю є перевага на користь чіткої симетрії та відмова від зайвих елементів декору. така ванна зазвичай відрізняється монохромним виконанням та наявністю хромованих та глянсових покриттів.
Класичний стиль відрізняється переважанням кольору слонової кістки, а також передбачає використання фарфору та золота при декоруванні. Рослинний орнамент доповнить загальну аристократичну атмосферу. Невеликий простір слід оформити в стилі лофт, який передбачає використання цегляної або кам'яної кладки як основний матеріал для декорування стін. У просторі практично немає прикрас, тому приміщення виглядає більш просторим.
Мінімалізм тяжіє до тотальної економії вільного місця. Такий варіант можна рекомендувати власникам невеликих санвузлів, оскільки всі сторонні предмети будуть приховані за нішами або шафами. Скандинавський інтер'єр передбачає використання білого з невеликими акцентами у сірій чи чорній палітрі. Перебуваючи в такому інтер'єрі, людина насолоджується свіжістю та легкістю.
Кольорові рішення для маленької ванної
Якщо простір обмежений, то в ньому краще використовувати до трьох різних відтінків. Дуже важливо, щоб вони були схожими за своєю насиченістю. Дизайнери рекомендують відмовитись від використання об'ємних зображень або барвистих малюнків. Також для обмеженої площі не підходять контрастні чи темні елементи. Традиційно для виробництва сантехніки використовується білий колір, який можна поєднувати із кремовим, світло-рожевим, персиковим та іншими ненасиченими тонами.
Які вибрати меблі у ванну кімнату?
Зробити ванну більш комфортною та функціональною дозволять правильно підібрані комплекти меблів у ванну кімнату. Матеріал виробництва меблів у ванну кімнату слід вибирати з особливою ретельністю. Класичний варіант у вигляді плит ДСП буде не найкращим рішенням, враховуючи схильність даного матеріалу до накопичення вологи і швидкої деформації. МДФ виявиться більш практичним рішенням завдяки ламінуванню поверхонь, включаючи бічні грані. Нержавіюча сталь або пластик як матеріал виробництва панелей також варто розглянути більш детально.
У ванній кімнаті обов'язково використовуються шафки або полички, які дозволяють зберігати особисті речі, рушники та інші предмети. Додатково можна встановити сушарку для рушників, яка може виконувати функцію тримача. Частину шампунів можна розташувати безпосередньо на ванні або встановити кутову полицю, щоб раціонально використовувати доступний простір. Полиці у ванну можна доповнити розсувними екранами, що дозволить зробити простір більш гармонійним та уникнути відчуття захаращеності.
Вивчаючи сучасні варіанти інтер'єру ванної кімнати, варто звернути увагу на те, що для невеликої площі багато власників квартир вважають за краще використовувати душові кабіни. Таке рішення виправдане тим, що кабіна дозволяє ощадливо використовувати доступний простір, а також знизити витрату води або час проходження водних процедур, що з урахуванням сучасного ритму життя відіграє важливу роль. У той же час душову кабіну можна вибрати з глибоким піддоном, що дозволить підвищити функціональність конструкції.
Відмовлятися від використання традиційної ванни не варто. Подібна конструкція дозволяє не тільки розслабитися в теплій воді, але й може використовуватися як резервуар для води. Ванна ідеально підійде для сім'ї, де є маленька дитина або домашні вихованці. Для ефективного використання доступного простору варто зупинити вибір на кутових чи вигнутих конструкціях. Якщо розмістити сантехніку та меблі грамотно, то навіть невелике приміщення виявиться досить зручним та практичним.
Раковина та унітаз
Вибираючи змішувач для ванни та іншу сантехніку, необхідно заздалегідь подумати про те, який варіант раковини найкраще використовувати у невеликому приміщенні. Умивальник краще вибрати прямокутної чи квадратної форми. Звертайте увагу до його глибину. Для невеликої кімнати наявність високих бортиків буде кращою. Раковину слід вибирати під стільницю, щоб вона повністю збігалася з оточенням. Багато покупців віддають перевагу варіантам, які монтують безпосередньо в тумбу. Для виробництва раковини сьогодні використовують такі матеріали:
- кераміка;
- порцеляна;
- штучний камінь;
- загартоване скло.
У кожного з них є свої сильні сторони, тому вибір слід робити залежно від особливостей вибраного стилю для ванної кімнати невеликої площі.
Унітаз є одним із найпотужніших елементів сучасної ванної кімнати. Тому кращим рішенням буде сховати бачок прямо в стіну, а зовні залишити тільки елементи управління зливом. У ситуації, коли цей варіант монтажу санвузла неможливий, краще скористатися кутовим або високим бачком для зливу.
Організація простору у ванній кімнаті
Сучасний дизайн маленької ванної кімнати передбачає ретельне продумування освітлення. Якщо підібрати ефективну схему, можна візуально розширити простір. Для ванної кімнати однозначно не підходить традиційна люстра. Також рекомендується відмовитись від ламп розжарювання, які з урахуванням особливостей мікроклімату можуть бути небезпечними. Світлодіодні елементи освітлення дозволяють змінювати температуру світла, щоб підібрати відповідну атмосферу.
Дзеркало у ванну дозволить візуально збільшити площу кімнати. Це може бути як маленьке прямокутне дзеркало на шафці, так і панно на всю висоту стінки. Додаткове розширення простору відбувається за рахунок яскравого освітлення та стелі із дзеркальним ефектом.